Вести:
Tools
Активности 2010 година
Еленовски на конференција за безбедност во Белград PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 27 Септември 2010 08:30

Во периодот од 27 до 29 септември 2010 година, претседателот на Евро-Атлантскиот Совет на Македонија (ЕАСМ), Лазар Еленовски, ќе земе учество на меѓународната конференција „Интеграцијата на Западниот Балкан во глобалната безбедносна мрежа“ која се одржува во Белград, Србија, 27 – 29 септември 2010 година.

 
Генералниот секретар ги претстави приоритетите за Самитот во Лисабон PDF Печати Е-пошта
Петок, 17 Септември 2010 13:06

Андерс Фон Расмусен На 15-ти септември, Генералниот секретар на НАТО Андерс Фон Расмусен ги претстави приоритетите на НАТО за ноемврискиот самит на претседателите на државите и владите во Лисабон. Обраќајќи се на медиумите во штабот на НАТО, Расмусен изјави дека главен приоритет во Лисабон ќе биде постигнувањето на договор во врска со Новиот Стратешки Концепт на НАТО.

 
Повик за учество PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 06 Септември 2010 14:09

Повик за учество на млади на Атлантскиот Самит за време на НАТО Самитот во Лисабон во ноември 2010

Заинтересираните кандидати може да испратат апликации до Евро-Атлантски Совет на Македонија на Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите најдоцна до 15 септември 2010 година.

 
Евробарометар: За 60 отсто од македонските граѓани членството во ЕУ е добро PDF Печати Е-пошта
Среда, 01 Септември 2010 09:44

Речиси две третини од македонските граѓани сметаат дека е добро земјата да влезе во Европската Унија.

Според истражувањето на Евробарометар, 60 отсто од граѓаните на Македонија сметаат дека членството во ЕУ е добро за државата, 11 проценти оти е лошо, а 27 ниту едното ниту другото. Споредено со минатогодишното истражување, се забележува пад од 6 отсто во однос на расположението за евроинтеграција.

 
Авион на НАТО со повеќе хуманитарна помош во Пакистан PDF Печати Е-пошта
Среда, 01 Септември 2010 09:36

Антонов 124 транспортен авион полета во петокот, 27ми август од германскиот аеродром Лајпциг/Хале, носејќи 100 тони добра за помош во Исламабад. Авионот ќе испорача генератори за електрична енергија и резервоари за вода донирани од Германија, како и храна за бебиња донирана од невладина организација.

 
Нов НАТО сектор за справување со новите безбедносни предизвици PDF Печати Е-пошта
Среда, 01 Септември 2010 09:33

Новиот НАТО сектор во рамките на НАТО Меѓународниот штаб е создаден за да се справи со растечкиот број на нетрадиционални ризици и предизвици. Секторот за новите безбедносни предизвици (The New Emerging Security Challenges Division) ја започна својата работа на почетокот на август и главно ќе се фокусира на тероризмот, пролиферацијата на оружјето за масовно уништување, сајбер-одбраната и енергетската безбедност.

 


Лист 3 од 4

Публикации

youth empowerment