Вести:
Tools
You are here: Почетна|Медиа Центар|Говори
Говори
Говор на полковник Александар Александров, по повод Денот на НАТО – 4 април PDF Печати Е-пошта
Четврток, 10 Април 2014 11:08

IMG 0053Почитуваниот министер за одбрана,
Почитуван г-дин Рамадани,
Почитувани членови на Евроатлантскиот совет,
Почитуван г-дин Муцунски и други претставници на министерството за надворешни работи,
Почитувани колеги,
Дами и господа,

 
Јадранската повелба Модел за успешна иницијатива во Западен Балкан PDF Печати Е-пошта
Четврток, 26 Декември 2013 13:55

16 Интернационална конференција на АСА
“За поголема улога на балканските држави во меѓународната безбедност”
20 декември 2013, Тирана, Албанија

foto 72Исмет Рамадани, Потпретседател на Евро – Атлантскиот Совет на Македонија

Почитуван г-дин Старова,
Почитувани организатори и учесници,

Логично е да се каже дека детермираноста да се креираат евро – атлантски вредносни во нашите држави и во регионот треба да ги следат динамиките и развојот во Северноатлантската алијанса. Наша обврска како атлантисти е да предлагаме идеи и иницијативи што ќе ја продлабочат соработката меѓу нашите држави во Западен Балкан, дури и пошироко.

 
NATO: Ready, Robust, Rebalanced PDF Печати Е-пошта
Четврток, 19 Септември 2013 12:47

rasmusen1Говор на Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен на Carnegie Europe 

 
ОМАЖ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ БОРИС ТРАЈКОВСКИ PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 15 Јули 2013 09:25

По повод неговиот 57-ми роденден

Ismet Ramadani

Скопје, 25. Јуни 2013 година

Почитувана Вилма,
Драги Сара и Стефан,
ценети пријатели на Претседателот Трајковски,

Ние денес сме тука да го чествуваме нашиот драг Претседател Трајковски по повод неговиот 57-ми роденден. Колку би сакале да славевме со него заедно не само родендени, туку и други среќни моменти, а не ден кога засекогаш да се прашуваме: Како и зошто загина тој и неговите најблиски соработници? Денес го славиме неговиот роденден, но истовремено  жалиме што  не е тука меѓу нас.

 
Соработување за безбедност во Западен Балкан PDF Печати Е-пошта
Вторник, 25 Декември 2012 12:15

Драги учесници, дами и господа,

Навистина сум почестен што можам да присуствувам на оваа конференција и на самиот почеток би сакал да ги искажам моите честитки и благодарност на организаторите кои тука навистина направиле одлична работа. Се чувствувам особено привилегиран што сум дел од овој убав избор на учесници и што можам да дискутирам за важни теми како оваа што е избрана за денешната конференција.

 


Лист 2 од 5

Публикации

youth empowerment