Вести:
Tools
You are here: Почетна|Медиа Центар|Вести
Вести
Средба со Претседателот на Република Северна Македонија, г. Стево Пендаровски PDF Печати Е-пошта
Петок, 28 Јуни 2019 11:18

stevoPНа 27 јуни 2019 година, делегација на АТА Македонија оствари средба со новоименуваниот претседател на Република Северна Македонија, г-дин Стево Пендаровски.

 
ГЛОБСЕК ФОРУМ 2019 PDF Печати Е-пошта
Петок, 21 Јуни 2019 07:42

IMG 8729 sГ-дин Илија Џугуманов од Претседателството на АТА учествуваше на ГЛОБСЕК Форумот 2019 насловен: „Навигација низ нарушувањата“, кој што се оддржа во Братислава, Словачка од 6ти до 8ми јуни, 2019. Настанот обедини повеќе од 100 говорници од највисоки профили и над 1000 учесници од 65 држави низ светот.

 
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ РАМАДАНИ НА 2БС ФОРУМ 2019 PDF Печати Е-пошта
Четврток, 13 Јуни 2019 12:37

IMG 8173 smallОд 30ти мај до 1ви јуни 2019, Претседателот на АТА Македонија, г-динот Исмет Рамадани учествуваше на годишниот 2БС Форум во Будва, Црна Гора. Овогодинешната тема  на Форумот гласеше: “Наследството од трансформативните рамки на денешницата“, тема која што беше поделена во шест панели, тема која за времетраењето на овој настан беше дискутирана од повеќе од 400 високи претставници, бројни признаени академици и експерти во областа на безбедносната политика, како и претставници од земјите на југоисточна Европа и Америка.

 
СОСТАНОК НА СЕВЕРНО АТЛАНТСКИОТ СОВЕТ ВО СКОПЈЕ PDF Печати Е-пошта
Четврток, 13 Јуни 2019 12:25

IMG 8174По покана од страна на властите на Република Северна Македонија, Северно Атлантскиот Совет (NAC), со кој преседава Генералниот Секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја посети државата на 2 и 3 јуни 2019.

 
Недела на НАТО 2019 PDF Печати Е-пошта
Вторник, 09 Април 2019 18:27

1По повод одбележувањето на 70 години од формирањето на Алијансата и кога Република Северна Македонија е на пат да стане 30та членка на НАТО, АТА Македонија, во соработка со своите партнери, организираше и се вклучи во низа настани чија цел покрај одбележување на јубилејот, беше и информирање и запознавање на пошироката јавност со целите и вредностите на Алијансата.

 


Лист 3 од 46

Публикации

youth empowerment