Вести:
Tools
You are here: Почетна|Медиа Центар|Вести
Вести
7ма НАТО Студентска Симулација – Повик за учество PDF Печати Е-пошта
Среда, 11 Април 2018 13:14

studenska7Имајќи во предвид дека студентските конференции и сите настаните од ваков карактер во државата се покажаa како мошне успешни и интересни за студентите, Евро-Атлантскиот Совет на Македонија по 7ми пат организира студентска симулација, оваа година на тема:

 
ДЕН НА НАТО 2018 PDF Печати Е-пошта
Четврток, 05 Април 2018 11:44

6По повод денот на НАТО кој го одбележува основањето на НАТО и потпишувањето на Вашингтонскиот Договор, како и по повод посетата на претседателот на Светската АТА, проф. д-р. Фабрицио Лучиоли, Евро-Атлантскиот Совет на Македонија во соработка со Министерството на одбрана на Македонија, НАТО Канцеларијата за врски и Хрватската амбасада во Скопје, организираше трибина насловена “НАТО и Ти”. Покрај трибината беа организирани низа активности од страна на Министерството на одбрана.

 
Г-дин Илија Џугуманов од Претседателството на АТА Македонија во посета на седиштето на НАТО во Брисел PDF Печати Е-пошта
Вторник, 13 Март 2018 12:10

nato2На 27ми и 28ми февруари 2018, Г-дин Илија Џугуманов од Претседателството на АТА Македонија беше во посета на седиштето на НАТО во Брисел како дел од тренингот на АТА работната група за комуникации организирано од Меѓународната АТА организација во соработка со Секторот за Јавна Дипломатија на НАТО.

 
Нов истражувачки проект на ЕАСМ во партнерство со GLOBSEC PDF Печати Е-пошта
Вторник, 13 Март 2018 10:18

globseclogoАТА Македонија во соработка со GLOBSEC Policy Institute од Република Словачка спроведува истражувачки партнерски проект насловен: “Справување со дезинформациите во Централна и Југоисточна Европа: Мапирање на потребите, градење на капацитети, и генерирање на граѓански активизам”, кој е поддржан од Стејт Департментот на САД, а во кој ќе бидат вклучени 8 земји/организации.

 
Средба со Претседателот на АТА Бугарија PDF Печати Е-пошта
Вторник, 13 Март 2018 10:09

bg ata1По повод посетата на претседателот на АТА Бугарија д-р Соломон Паси, Претседателството на Евро-Атлантскиот Совет на Македонија организираше работен ручек и оствари средба со д-р Паси на 16ти февруари 2018та година (петок). За време на средбата беа разгледани можностите за потенцијална соработка и идните заеднички активности со АТА Бугарија.

 


Лист 6 од 43

Публикации

scholl dizajn web